تبلیغات
نور نماز - زینت نمازگزار

اسلایدر

تاریخ : پنجشنبه 12 دی 1392 | 03:22 ب.ظ | نویسنده : ارشد برق
یا بنی آدم خذوا زینتكم عند كلّ مسجدٍ.
ای فرزندان آدم هنگام رفتن به مسجد خود را با زینت آراسته سازید.«اعراف ، 31»
در آیه‌ نخست به همه‌ فرزندان آدم به عنوان یك قانون همیشگی كه شامل تمام اعصار و قرون می‌شود دستور می‌دهد كه زینت خود را به هنگام رفتن به مسجد با خود داشته باشید.
این جمله می‌تواند هم اشاره به (زینتهای جسمانی) باشد كه شامل پوشیدن لباسهای مرتب و پاك و تمیز،‌شانه زدن موها و به كار بردن عطر و مانند آن می‌شود، و هم شامل زینتهای معنوی یعنی صفات انسانی و ملكات اخلاقی و پاكی نیت.
و اگر می‌بینیم در بعضی از روایات اسلامی تنها اشاره به لباس خوب یا شانه كردن موها شده و یا اگر می‌بینیم تنها سخن از مراسم نماز عید و نماز جمعه به میان آمده است دلیل بر انحصار نیست بلكه هدف بیان مصداقهای روشن است.
و همچنین اگر می‌بینیم كه در بعضی دیگر از روایات زینت به معنی رهبران و پیشوایان شایسته تفسیر شده دلیل بر وسعت مفهوم آیه است كه همه‌ زینتهای ظاهری و باطنی را در بر می‌گیرد.
لذا در اسلام استفاده كردن از زیباییهای طبیعت لباسهای زیبا و متناسب به كار بردن انواع عطرها و امثال آن نه تنها مجاز شمرده شده بلكه به آن توصیه و سفارش نیز شده است و روایات زیادی در این زمینه از پیشوایان مذهبی در كتب معتبر نقل شده است.
در حدیث دیگری می‌خوانیم كه یكی از زاهدان ریائی به نام عباد بن كثیر با (امام صادق ـ علیه السّلام ـ ) روبرو شد (در حالی كه امام ـ علیه السّلام ـ لباس بسیار ساده می‌پوشید) گفت: چرا چنین لباس جالبی بر تن تو است آیا بهتر نبود كه لباسی كم اهمیت‌تر از این می‌پوشیدی امام فرمود: وای بر تو ای عباد!
من حرم زینه الله التی اخرج لعباده و الطیبات من الرزق
چه كسی حرام كرده است زینتهایی را كه خداوند برای بندگانش آفریده و روزیهای پاكیزه را؟
... و روایات متعدد دیگر.
این تعبیر كه خداوند زیبایی را دوست دارد.
و یا تعبیر به این كه خداوند زیباییها را آفریده همگی اشاره به این حقیقت است كه اگر استفاده از هرگونه زیبایی ممنوع بود خداوند هرگز اینها را نمی‌آفرید آفرینش زیباییها در جهان هستی خود دلیل بر این است كه خالق زیباییها آن را دوست دارد.[1]
در مجمع البیان آمده:
ای اولاد آدم لباسهای نو و زیبای خود را در نماز جمعه و نماز عید بپوشید این معنی از امام باقر ـ علیه السّلام ـ است.
روایت شده كه امام حسن مجتبی ـ علیه السّلام ـ هر وقت به نماز بر می‌خاست بهترین لباسهای خود را می‌پوشید علت را جویا شدند فرمود:
«انّ الله جمیلٌ و یحبُّ الجمال فاتجملّ لربّی و هو یقول خذوا زینتكم عند كلِّ مسجدٍ.»
خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد من برای خدایم خود را می‌آرایم او می‌گوید زینت خود را نزد هر نمازی به تن كنید دوست دارم كه بهترین لباسم را بپوشم.[2]

[1] . تفسیر نمونه، ج6، ص147 و 148.
[2] . مجمع البیان، ج9، ص87 و ج3ـ4، ص636.طبقه بندی: تفسیر و پیام آیات نماز در قرآن،

  • فروشگاه اینترنتی
  • بیا 2 اینجا
  • کارت شارژ همراه اول